Meditácia a naše zdravie – 3 dôvody, prečo začať meditovať

Kto z nás môže povedať, že sa počas dňa nestresuje, nenáhli sa a nemá na mysli len prácu a povinnosti? Asi bude takých ľudí veľmi málo, pretože žijeme v uponáhľanej dobe. Stále by sme mali byť produktívni, každý deň nastavovať nové ciele a napredovať. Na udržanie balansu je skvelá napríklad meditácia. Ako s meditáciou začať a ktoré sú jej najväčšie benefity?

Meditácia a naše zdravie – 3 dôvody, prečo začať meditovať (Foto: unsplash.com)

Čo je meditácia a ako sa praktizuje?

Ľudia si meditáciu väčšinou spájajú s náboženstvom alebo len s ľuďmi, ktorí majú nejaké psychické problémy. No nie je to pravda. Meditácia je zdravá činnosť a uvádza psychiku človeka do stavu sústredenia sa. Začnete vnímať svoje vnútro, svoje myšlienky a nebudete pripútaní k predmetom okolo vás. Výskumy dokonca potvrdili, že mediácia skutočne vplýva na psychické aj fyzické zdravie človeka.

Na meditovanie nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, priestory ani inštruktorov. Je dobré, keď si na začiatku pozriete pár inštruktážnych videí, no po chvíli prídete ako na to. Zo začiatku sa vám to môže zdať ako zbytočnosť a nemusí vás to baviť, no mali by ste vytrvať. Až po čase sa totiž dostavia pozitívne zmeny.

3 dôvody, prečo začať meditovať

V prvom rade je to pozitívny vplyv na vaše psychické zdravie. Znižovanie stresu je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia s meditovaním začínajú. Ak by ste mali dlhodobo stres, môžete bojovať so zlým spánkom, depresiou, úzkosťou a vysokým krvným tlakom. Meditácia slúži ako prevencia voči týmto ochoreniam.

Druhým dôvodom je fyzické zdravie. Bolo potvrdené, že sa meditáciou znižuje napätie na srdce a vyhnete sa tak problémom s vysokým krvným tlakom. Meditácia uvoľňuje nervové signály, ktoré srdce ovládajú a zvyšuje sa bdelosť v stresových situáciách. So stavom mysle pri meditácií súvisí aj zvládanie bolesti. Ak rôzne typy bolesti zle znášate, meditácia ich môže zmierniť.

Posledným dôvodom je zlepšovanie vašej osobnosti. Niektoré meditácie totiž vedú k lepšiemu postoju človeka k sebe samému a okoliu. Meditácie znižujúce cykotíny zlepšujú náladu a sú ako prevencia voči depresií. Sú aj také typy meditačných cvičení, ktoré pomáhajú ľuďom duchovne rásť. Keď skúmate svoju osobnosť v meditácií, tak sa rozvíjate a uvedomujete si váš vplyv na okolie.