Pravidlá 3 zón, ktoré by mala mať každá detská izba

Či máte doma malého školáka alebo veľkého puberťáka, držte sa pravidla 3 zón, ktoré by detská izba mala mať. Ide o spánkovú, relačnú a pracovnú časť.

Nemusíte ich oddeľovať zástenou či nábytkom, postačí optické predelenie, z ktorého bude dieťaťu jasné, čo sa v ktorej časti nachádza – z priestoru na učenie sa bude môcť ľahko presunúť k regálu s hračkami a odtiaľ si ísť oddýchnuť do postele.

Najdôležitejšia je zóna spánku

Mnohé deti si zvyknú po škole na chvíľu zdriemnuť a načerpať energiu na učenie. Výber správneho matraca by mal byť samozrejmosťou, deti sú vo vývine a potrebujú dôkladnú oporu tela. Ak máte menší priestor, dobrým riešením je poschodová posteľ, ktorá zaručí pohodlný spánok a ušetrí priestor pod posteľou, ktorý poslúži ako pracovný kútik či priestor na leňošenie.

Pracovná zóna

Táto zóna je pre dieťa nová, zahŕňa v sebe praktický a komfortný účel. Prí výbere stola berte ohľad hlavne na dostatočnú plochu. Ideálny je pracovný stôl s nastaviteľnou výškou, nemusí byť však samozrejmosťou. Výšku dokáže regulovať aj polohovateľná stolička s ergonomickým tvarovaním.

Pri výbere miesta pre písací stolík, buďte pedantný. Neumiestňujte ho do kúta, ale skôr do časti s prirodzeným denným svetlom, ktoré je pri písaní úloh pre oči najlepšie. Nezabudnite ani na lampu, ktorá poslúži počas dlhých zimných večerov. Umiestnite ju tak, aby si ňou školák netienil.

Foto: unsplash.com