Neviete sa ráno prinútiť raňajkovať? Poradíme vám, ako sa to naučiť

Áno, raňajky sú naozaj základom dňa, respektíve pravidelná strava je pre naše telo veľmi dôležitá. Dodáva nám totiž energiu na všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame a určite to viete aj podľa seba, že nenajedení sa neviete tak dobre sústrediť a podať výkon, ktorý inak bežne podávate. Prečo teda určite nevynechávať raňajky?

Neviete sa ráno prinútiť raňajkovať? Poradíme vám, ako sa to naučiť
(zdroj: unsplash.com)

Neschudnete – naopak

Prvé jedlo dňa alebo raňajky naštartujú náš metabolizmus a ochránia nás aj pred neskoršími návalmi hladu, ktoré môžu viesť k nezdravému prejedaniu sa. Ich vynechanie teda pokojne môže spôsobiť, že počas dňa toho následne zjeme viac, čo obzvlášť, ak chcete schudnúť, nie je veľmi prospešné. Ak v dopoludňajších hodinách pociťujete nedostatok energie, malátnosť, problém sústrediť sa na prácu či problém si niečo pamätať, je najvyšší čas naučiť sa raňajkovať. Ako na to?

Slané aj sladké, všetko je v poriadku

Mnoho ľudí vynecháva raňajky iba kvôli tomu, že ráno nestíha. Na to je veľmi jednoduché, aj keď nie najpríjemnejšie riešenie – vstaňte skôr. 15-20 minút spánku naviac vás určite nespasí, obzvlášť, ak ste išli spať neskoro. Pomalšie ráno vám zároveň urobí lepšiu náladu a získate tak omnoho viac energie do začínajúceho dňa. Ak sa vám napriek tomu nechce vstať skôr, čo tak pripraviť si raňajky ešte večer? Zamerajte sa na to, čo máte radi. Ste skôr na sladké? Pripravte si chia puding alebo overnight oats, čo sú vločky pripravené cez noc bez varenia. Ak máte radšej slané jedlá, nachystajte si večer chutnú a zdravú nátierku, na internete je obrovské množstvo receptov zo všetkého možného.

Radšej menej, než nič

Možno ráno necítite hlad, a tak ste si zvykli raňajky preskočiť. Radšej však začnite jesť „v malom“, čiže si pripravte menšiu porciu. Stačí aj polovica krajca chleba alebo pár lyžíc kaše a postupne budete množstvo jedla navyšovať podľa svojho apetítu. Pomáha aj nakrájať si jedlo na menšie kúsky v podobe jedného sústa. Problémom môže byť aj to, že máte skúsenosť s potravinami, ktoré nie sú vhodné na prázdny žalúdok – podráždiť vám ho môže napríklad jablko či hruška, banány, paradajky, paprika alebo kyslo-mliečne výrobky. Dôležité je zistiť, čo to konkrétne je, pretože u každého to môže byť niečo iné. Ak máte tráviace alebo vylučovacie problémy, pokojne si na raňajky pripravte niečo teplé, čo prázdny žalúdok obvykle najlepšie zvládne.