Nepodceňujte výber opaľovacieho krému – ten správny môže doslova zachrániť vašu pokožku

Teploty sa posledné roky šplhajú nad naozaj vysoké hodnoty a s tým súvisí aj intenzita slnečného žiarenia. Natierať sa pri pobyte vonku opaľovacím krémom je určite nevyhnutnosť. Vieme si však vybrať ten správny a následne ho aj správne používať?

Nepodceňujte výber opaľovacieho krému – ten správny môže doslova zachrániť vašu pokožku
(zdroj: unsplash.com)

Magické číslo 50

Jeden obsahuje minerálne zložky, jeden chemický ochranný faktor. Ďalší je na tvár, ďalší na telo – niektoré majú olejovú konzistenciu, iné krémovú. Aj vám sa už z ponuky opaľovacích krémov točí hlava? V prvom rade pozerajte na SPF, čo je v podstate ochranný slnečný faktor. Platí, že čím vyššie SPF, tým je pokožka chránená pred spálením vo vyššej miere, čiže pred prenikom UV a tiež rakovinou kože. Hoci sme možno zvyknutí siahnuť po tých najnižších číslach, dermatológovia v skutočnosti odporúčajú SPF 50 alebo 50+. Nezáleží ani od fototypu vašej kože – aj keď sa dokážete opáliť ľahko a bez problémov, mali by ste používať faktor 50.

Buďte chránení a ešte aj eko

Dobré je siahnuť po širokospektrálnych opaľovacích krémoch, ktoré chránia pred UVB, ale aj UVA lúčmi. V spoločnej kombinácii totiž spôsobujú práve spomínanú rakovinu kože. Čo sa týka chemických a minerálnych prípravkov, v rámci účinnosti sú na tom rovnako dobre. Rolu v rozhodovaní však môže zohrať ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Prípravky na chemickej báze vo všeobecnosti vytvárajú väčšie ekologické riziko, zatiaľ čo minerálne sú šetrnejšie. Ak máte citlivejšiu pokožku, minerály dokážu byť šetrnejšie aj k nej, čiže v tom prípade radšej voľte opaľovací krém s minerálnymi zložkami.

Na tvár alebo na telo?

Vodeodolné opaľovacie krémy, po ktorých väčšina z nás siahne, pretože obvykle sa pri pobyte na slnku aj kúpeme, nie sú ničím iným, len marketingovým ťahom. Žiaden opaľovací krém na vašom tele nevydrží po tom, čo sa hodinu máčate vo vode a následne z nej vyjdete na slnko. Po každom plávaní alebo spotení sa je potrebné sa prekrémovať. Hoci si obvykle kupujeme len jeden druh opaľovacieho krému, je dobré mať jeden na telo a ďalší na tvár. Opaľovacie krémy na tvár majú totiž iné zloženie, aby neupchávali póry a neprispievali k tvorbe akné.