Poznáte všetky symboly na kozmetike? Alebo aby ste vedeli, čo si kupujete

Nakupovanie kozmetiky môže byť niekedy hotovou španielskou dedinou. Keďže do drogérie občas zájde každý, bez ohľadu na to, či potrebuje štyri pleťové séra a dva očné krémy, alebo len sprchový gél, značky na jednotlivých produktoch by ste mali poznať. Nie je to totiž vôbec na škodu, naopak.

Poznáte všetky symboly na kozmetike? Alebo aby ste vedeli, čo si kupujete
(zdroj: unsplash.com)

Aj kozmetika má svoju záruku

Začneme tým najdôležitejším. Ak na kozmetickom produkte nájdete symbol otvoreného téglika, v ktorom je uvedené nejaké číslo a za ním písmeno M, ide o označenie odporúčanej dĺžky používania. M znamená mesiac, čiže symbol udáva, do koľko mesiacov po otvorení je produkt bezpečný na použitie bez rizika poškodenia zdravia. Mnohé kozmetické produkty totiž pri dlhom otvorení strácajú svoje vlastnosti a účinnosť, niektoré dokonca nemusia byť už úplne bezpečné na použitie – môžu napríklad dráždiť pokožku, vyvolať alergickú reakciu a podobne. Najčastejšie sa stretneme s označením M6, M9, M12, M24 a M36. Dôležité je vybrať si aj tu správnu, tu pomôže článok ako si vybrať najlepší make up.

Skákajúci zajačik

Okrem otvoreného téglika ešte na kozmetických výrobkoch nájdeme napríklad symbol zajačika. Jeho vzhľad sa môže líšiť v závislosti od regiónu, ale v princípe ide o medzinárodné označenie niekedy doplnené nápisom Cruelty Free. Znamená to, že daný produkt nebol testovaný na zvieratách a pri získaní prísad a výrobe produktu neboli vykonané testy na zvieratách. Získanie takejto certifikácie nie je vôbec jednoduché. Nápis Vegan je asi jednoznačný – hovorí o tom, že produkt neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu. Existuje viacero variácií tohto symbolu, napríklad vegánska certifikácia od spoločnosti Vegan Society má piktogram kvetiny s označením Vegan a zabezpečuje, že produkt je výhradne rastlinný a nie je testovaný na zvieratách.

Môžete si byť istí objemom

Inou variantou téglika s písmenom M sú presýpacie hodiny. Zatiaľ čo v prvom prípade doba spotreby závisí od otvorenia, pri presýpacích hodinách je nekompromisnejšia. Obvykle totiž pri nich nájdeme nápis EXP s dátumom, čo znamená, že produkt musíte spotrebovať presne do tohto dátumu. Piktogram otvorenej knižky s rukou odporúča spotrebiteľovi prečítať si o produkte viac ako je uvedené na danom obale. Odkazovať môže napríklad na príbalový letáčik, ktorý je k produktu pribalený. Ďalšou častou značkou je malé písmeno e, v angličtine tiež nazývaný estimated sign. Ide o piktogram navrhnutý Európskou úniou, ktorý spotrebiteľa uisťuje v tom, že balenie naozaj obsahuje taký objem prípravku, aký je uvedený na obale. Odteraz sa teda nakupovania kozmetiky nemusíte báť. Môžete s ním začať aj hneď a využiť pri tom zľavové kupóny!